Nowa rzeczywistość

Kochani, minęło parę ładnych tygodni od czasu ostatniego wpisu. W zasadzie od wpisu Rodziców, wybaczcie mi chwilową niedyspozycję.

A więc mogę swobodnie oddychać dzięki rurce tracheostomii. Wspaniałe uczucie! Towarzyszą temu pewne skutki uboczne, ale po kolei.

5 marca w środę trafiłam do szpitala na ul. Niekłańską. Pojechałam tam z Mamą karetką, jechaliśmy na sygnale a ja przespałam całą drogę. Tato gonił nas samochodem, ale nie dogonił hihi. W szpitalu trafiłam na oddział intensywnej terapii. Byłam tam jedynym małym pacjentem, który był przytomny. Leżałam na Sali z innymi dziećmi, starszymi, które niestety były w stanie śpiączki. Były to dzieci z problemami neurologicznymi, które chorowały na ostre zapalenie płuc. Były podłączone do różnych skomplikowanych urządzeń, wszystko w około robiło piip. Wzięła mnie pod opiekę bardzo miła Pani Ordynator. Pierwsza noc nadeszła bardzo szybko.

Rodzice bardzo się denerwowali, że muszą mnie zostawić samą bez bliskiej osoby. Pierwszy raz w życiu! Ale ja zniosłam to bardzo dobrze, dużo spałam, trochę się uśmiechałam do dyżurujących pielęgniarek.

Rano była toaleta, różne badania. Rodzice przyszli do mnie dopiero po 11. Nie mogliśmy się sobą nacieszyć. Panie pielęgniarki powiedziały że jestem „osobą żywotną która cały czas szuka kontaktu i towarzystwa”. Za to, że Rodzice byli tak dzielni, nagrodziłam ich nadprzeciętnym gadulstwem, radością i uśmiechem. Były to moje ostatnie wydane dźwięki, słowne zaczepki, mój śpiew. Oby jeszcze kiedyś to do mnie wróciło…

Około 13 lekarze zabrali mnie na blok operacyjny. Gdy głęboko spałam, lekarze zrobili mi dziurkę w krtani i wsadzili niewygodną rurkę, która jeszcze do dzisiaj mnie drażni. Po około godzinie wróciłam na oddział, gdzie już czekali zdenerwowani Mama i Tata. Ten dzień nie należał do przyjemnyc, resztę dnia mało pamiętam, dużo spałam, bolało jak się przebudzałam.

Następnego dnia zostałam wypisana do domu. Znowu podróż karetką, na sygnale, Tata znów nie mógł nas dogonić.

Przez parę pierwszych dni moi Rodzice uczyli się nowej mnie. Uczyli się, jak mi pomagać z usuwaniem śliny, jak umieć słyszeć mój niemy płacz, jak nauczyć się ze mną rozmawiać, mimo że nie mogę wydać żadnego dźwięku. No może z tym żadnym to troche przesada, bo parę dni po zabiegu zaczęłam wydawać bardzo ciche i krótkie dźwięki. Nadal bardzo rzadko to mi się przydaża, ale jak już się przydaży to radość dookoła niesamowita.

Oprócz utraty głosu, tracheotomia przyniosła również uciążliwe zbieranie się śliny w rurce. Cały czas musi być przy mnie ssak, który pomaga mi odksztusić gotującą się w rurce ślinę. Dodatkowo w pierwszych tygodniach nie mogłam się do rurki przyzwyczaić, uwierała mnie w szyjce. Ciężko było też (i nadal jest) zmienać opatrunek, jest to moja wieczorna trauma, ale widzę jak Rodzice nabierają wprawy, więc idzie ku lepszemu.

Udało mi się również pójść parę razy na dworek. Oczywiście z ssakiem przy wózku, lub w koszu pod wózkiem. Cieszę się, że robi się już coraz cieplej, lubię przebywać na dworze, tak dużo się dzieje dookoła.

Podczas tego miesiąca znowu Panie Pielęgniarki i Lekarze z hospicjum bardzo nam pomagali, zarówno ucząc Rodziców zmiany opatrunków, jak i uśmierząjąc mój ból. Nadal dostaję morfinę, po której czuję się odlotowo i nie boli. Rodzice chcą mi już ją odstawić powolutku, boją się że będę najmłodszą narkomanką w Garwolinie J

Tyle u mnie, powoli wszystko wraca w miarę do normalności, zarówno ja jak i Rodzice i wszyscy do okoła bardzo tęsknimy za moim głosem. Trudno było się z nim rozstać, z drugiej strony mamy nadzieję, że nie jest to rozstanie na zawsze. Najważniejsze że oddycham bez dużego wysiłku, że moje życie przestało wisieć na włosku. Bogu dzięki

IMAG1616 IMAG1625_1_1 IMG_2565 IMG_2591

3 thoughts on “Nowa rzeczywistość

 1. Trzymajcie się cieplutko, wszystkiego dobrego na Święta.
  Trzymamy za Was kciuki i cały czas dopingujemy.

  Nasz 1% jest jak co roku dla Basi.

  Pozdrawiam wraz z moją Rodzinką

  Like

 2. Cześć Basiu, już kolejny % przesyłamy Ci aby rodzice mieli na lizaczki … 😉
  Pozdrawiam serdecznie i ściskam.
  Dużo sił życzymy i miłości rodziców.
  Tomek S

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s